صفحه اصلی / وبلاگ / توری لوزی | توری اکسپندد چیست؟

توری لوزی | توری اکسپندد چیست؟

توری اکسپندد - توری لوزی

توری لوزی (یا توری اکسپندد یا فلز مبسط شده) به خاطر استحکام و دوام بالای آن از رقبای خود برتری دارد. مقرون به صرفه است و در چشمه ها و وزن های متعدد به بازارعرضه می شود.

فلزات مورد استفاده برای تولید توری اکسپندد عبارتند از آلومینیوم، استیل و گالوانیزه، مس و تیتانیوم. انواع مختلفی از توری اکسپندد وجود دارد. هر نوع به روش های مختلفی ساخته می شود که عملکردهای مختلفی را ارائه می دهد.

بیایید با هم ببینیم کدام نوع از توری های لوزی مطابق نیاز شماست؟

 

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

«توری اکسپندد چیست؟»

«توری اکسپندد چگونه ساخته می شود؟»

«انواع مختلف توری اکسپندد»

«موارد استفاده از توری اکسپندد»

 

توری اکسپندد چیست؟

فرآیند تولید توری اکسپندد برای اولین بار در دهه 1880 در هارتلپول، انگلستان توسعه یافت و ثبت شد . علیرغم پیشرفت های تکنولوژی، تولید توری اکسپندد مشابه روش اصلی باقی مانده است.

توری اکسپندد فلزی است که برای تولید آن از ورق های فولادی ضد زنگ، آلومینیوم، فولاد، تیتانیوم و مس استفاده می شود. ورق با استفاده از ماشین آلات صنعتی بریده و کشیده می شود. کشش و برش باعث ایجاد شبکه ای با چشمه های لوزی شکل می شود. بسیاری از الگوهای دیگر نیز می توانند ایجاد شوندالبته که چشمه هایی با طرح های دیگر مثل شش ضلعی و دایره ای نیز با این روش قابل تولید است. نسبت سطح بازشو مش میزان فضای عبور نور، هوا و آب را مشخص می کند. این نسبت را می توان با توجه به کاربری مش تغییر داد.

از آنجایی که این فرآیند با یک ورق فولادی کوچک شروع می‌شود و منجر به تولید یک توری بزرگ می‌شود، سبک و مقرون به صرفه است.تطبیق پذیری و دوام بالای توری اکسپندد فرصت استفاده از آن را افزایش می دهد. می توان از آن برای کاربرد های مختلف استفاده کرد. در حالی که جریان هوا و نور را به داخل هدایت میکند، توری اکسپندد بسیار قوی و بادوام است.شکل لوزی آن بهترین عملکرد را در جذب انرژی دارد و پس از نصب کمترین تغییر شکل را دارد.

 

توری اکسپندد چگونه ساخته می شود؟

ساخت توری اکسپندد با ورق فلزی آغاز می شود. ورق برش خورده و کشیده می شود. این روش برش ها را به طور یکنواخت در چشمه های لوزی شکل گسترش می دهد. در طول فرآیند انبساط هیچ اتلاف فلزی وجود ندارد و توری اکسپندد را به یک محصول بدون اتلاف مصالح تبدیل می کند. همانطور که گفته شد، توری اکسپندد از یک ورق از هر فلزی به دست می آید. یک دستگاه برش صنعتی به جلو و عقب حرکت می کند تا ورق را در برش های متناوب برای یک شکل خاص برش دهد. برای بریدن ورق به اشکال و اندازه های مختلف می توان از چندین الگوی مختلف استفاده کرد..

ماشین آلات فلزی اکسپندد عملکردهای مختلفی دارند. گاهی اوقات این فرآیند به چندین دستگاه نیاز دارد. روش استاندارد این است که ورق فلزی را در یک دستگاه باز کنید که حفره های لوزی شکل ایجاد می کند. سپس از یک دستگاه صاف کننده برای صاف کردن فلز استفاده می شود و به دنبال آن یک دستگاه برش که سوراخ ها را برش می دهد و ایجاد می کند. این فرآیند می تواند بر اساس دستگاه های موجود متفاوت باشد

 توری اکسپندد - توری لوزی

انواع مختلف توری اکسپندد

توری اکسپندد استاندارد

توری اکسپندد استاندارد با وارد کردن یک ورق فلزی در دستگاه پرس که فلز را برش و کشش می دهد، ایجاد می شود. از طریق این فرآیند، نوارهای همپوشانی از یک الگوی لوزی ایجاد می شود. این الگو اجازه گردش هوا را می دهد، اما اجازه نمی دهد فلز استحکام و دوام خود را از دست بدهد. بر خلاف انواع دیگر، فلز منبسط شده استاندارد به محض اینکه در پرس ساخته شد به محصول نهایی تبدیل می شود. فلز منبسط شده را می توان در اندازه ها و وزن های مختلف تولید کرد و می توان از آنها در ساخت کمدها، حصار انبار و درب های ایمنی ماشین آلات استفاده کرد.

توری اکسپندد مسطح

توری اکسپندد مسطح حدود 5 درصد سبک تر از فلز منبسط شده استاندارد است. پس از فرآیند استاندارد مورد استفاده برای ساخت توری اکسپندد استاندارد، مرحله دیگری درگیر است که توری اکسپندد مسطح را ایجاد می کند. پس از خروج از دستگاه از پرس نورد سرد برای صاف کردن آن استفاده می شود. این مرحله از فرآیند کمک می کند تا مش فلزی صاف، نازک تر و طویل تر شود. توری اکسپندد مسطح برای نرده ها، تهویه، قفس و کفپوش مناسب است. پوشش مقاوم در برابر لغزش برای ساخت راهروها یا راه پله ها مناسب است و به عابران پیاده اجازه می دهد سطحی بادوام با چسبندگی عالی داشته باشند.

مش فلزی اکسپندد

توری اکسپندد در اشکال و اندازه های مختلف وجود دارد. از مش های ظریف تا مش های قوی تر. با استفاده از یک ورق فلز که فشرده و کشیده می شود ساخته می شود.

کاربرد آن مانند صفحات جداکننده، نرده ها و سیستم های ذخیره سازی هوادهی.

اینها برای مناطقی که استقامت در آن مهم است مانند راهروها، پله ها یا مناطق اصلی عابر پیاده استفاده می شود. محصولات توری اکسپندد نسبت مقاومت به وزن فوق العاده ای دارند. آنها همچنین به طور طبیعی ضد لغزش هستند و نیازی به پوشش ضد لغزش ندارند زیرا بریدگی و کشیده شدن صفحات فلزی باعث ایجاد سطحی غیر لغزش می شود. این نیزثابت می کند که توری اکسپندد یکی از مقرون به صرفه ترین و قوی ترین مواد است.

 

توری اکسپندد - توری لوزی توری اکسپندد - توری لوزی توری اکسپندد - توری لوزی

موارد استفاده از توری اکسپندد

توری اکسپندد در پروژه های مربوط به معماری، کشاورزی، باغبانی، حمل و نقل و نصب هنری استفاده می شود. این فلز امکان طراحی های انعطاف پذیر را فراهم می کند و در عین حال بسیار محکم و بادوام است. به دلیل تنوع زیاد در اندازه و ابعاد، استفاده از آن بی پایان است.

 پیشنهاد محتوا: توری اکسپندد و ورق پانچ - مقایسه ی آنها از نظر قیمت و مزایا

مزایای فلز منبسط شده

توری های اکسپندد صدها کاربرد دارند و این نوع فلز مزایای زیادی دارد. برخی از آنها در زیر توضیح داده شده است:

مزیت توری اکسپندد این است که دوستدار محیط زیست است و محصولی سبز محسوب می شود. فرآیندی که از طریق آن توری اکسپندد ایجاد می شود، از محصول خام تا محصول نهایی، ضایعات بسیار کمی (ضایعات فلزی) وجود دارد که آن را به یک راه حل مقرون به صرفه تبدیل می کند.

این ماده قابل بازیافت و ارزانتر از ورق های فلزی است.

توری اکسپندد به هوا، مایع یا نور اجازه می دهد تا از آن عبور کند، بنابراین می توانید از یک منطقه بدون بسته شدن کامل آن محافظت کنید.

به دلیل دهانه های لوزی شکل آن، هوا، آب، مایع و کثیفی به راحتی می توانند از آن عبور کنند تا سطحی مقاوم در برابر لغزش را حفظ کنند.

این توری با استفاده از طیف گسترده ای از فولاد و فلزات دیگر ساخته شده است. می توان آن را بر اساس نیاز شما مانند سلول های باتری کوچک و قفسه های سنگین استفاده کرد.

از آنجایی که توری اکسپندد با استفاده از فولاد ساخته می شود، استحکام و انعطاف پذیری آن بی نظیر است. نسبت استحکام به وزن بسیار بالایی دارد که باعث دوام آن می شود. می تواند وزن زیادی را تحمل کند.

تنوع زیادی دارد. شما میتوانید بسته به نیاز خود توری لوزی شکل خود را اندازه ی چشمه های مورد نظر خود به ما سفارش دهید.

کافی است با کارشناسان ما تماس بگیرید.

محصولات متداول ساخته شده با استفاده از فلزات منبسط شده عبارتند از:

فیلترهای هوا یا سیال

آنتن های رادار

سلول های باتری

پوشش های بلندگو

سیستم های تهویه

آنتن های ماهواره

نیمکت

کباب پز در فضای باز

ایمن سازی دیوارها

نرده ها

سقف ها

پوشش های لوازم محافظ (یک واحد تهویه مطبوع توسط فلزات منبسط شده پوشانده شده است)

بتن آرماتور

پنجره زیرزمین چاه را می پوشاند

پله ها و راهروها، به ویژه در محیط های صنعتی

نیمکت

قفسه های سنگین

مطالب پیشنهادی