صفحه اصلی / وبلاگ / توری فلزی | مش فلزی چیست؟

metal-mesh-toos-mesh

 

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

«توری فلزی چیست؟»

«مش فلزی چگونه ساخته می‌شود؟»

«موارد مورد نیاز برای طراحی مش فلزی»

 

توری فلزی چیست؟

عبارت «مش فلزی» به ساختارهای دو یا سه بعدی ساخته شده از دو یا چند سیم فلزی که با روش‌های مختلف به یکدیگر متصل شده‌اند، اشاره دارد. محصولات توری فلزی در بسیاری از محیط‌ها برای حمل، نمایش، نگهبانی و ... استفاده می‌شوند. به همین دلیل، مش فلزی قطعه ای ضروری در صنعت و زندگی روزمره است.

مواد استفاده شده برای ساخت توری فلزی شامل فولاد ضد زنگ، فولاد گالوانیزه، فولاد ساده، آلومینیوم، مس، برنز، برنج و سایر فلزات ویژه می‌شود. سیم‌هایی با ضخامت‌های مختلف با هم تنیده، بافته یا به هم متصل می‌شوند تا سطرها و ستون‌های موازی و متقاطعی با اندازه‌های متناسب با هم تشکیل شود.

فرایند ساخت مش فلزی (گاهی به عنوان پارچه سیم، پارچه فلزی نیز نامیده می‌شود) شامل بافتن سیم در دستگاه‌های بافتنی تجاری با باقی‌گذاشتن فضاهای مربع یا مستطیل بین سیم‌ها است. گاهی از جوش الکتریکی برای اتصال سیم‌های موازی طولی در نقاط تلاقی استفاده می‌شود تا شبکه فلزی جوشی یا پارچه جوشی ساخته شود.

 

مش فلزی چگونه ساخته می‌شود؟

از فولاد برای ساخت استیل استفاده می‌شود که خواص منحصر به فرد و مطلوبی دارد. به خصوص، فولاد ضد زنگ کاملاً مقاوم در برابر زنگ زدگی و بسیار مقاوم است، که آن را به انتخاب ایده آل برای مجموعه ای از کارکردها در اقتصاد تبدیل می‌کند. سیم‌های فولادی به دلیل کیفیت خوب انعطاف پذیری (توانایی تبدیل شدن به سیم) آنها در کنار مقاومت کششی و انعطاف پذیری بیشتر، برای ساخت شبکه سیمی و سایر محصولات مفیدتر هستند.

شبکه سیمی یکی از قدیمی‌ترین و ساده‌ترین محصولاتی است که از فولاد ساخته می‌شود. شبکه سیمی فولادی در یک شکل یا دیگر از هزاران سال پیش مورد استفاده قرار گرفته است. اقتصادهای اجتماعی جهان که به طور مداوم در حال گسترش هستند، کاربردهای جدیدی را کشف کرده‌اند، مانند حصار و برجسته‌سازی، پوشش ایمنی برای دستگاه‌های عملیاتی، قفس‌ها، گریل‌ها، جداساز‌ها و قفسه‌ها. شبکه فلزی جوشی آهن برای تقویت بتن نیز کاربرد دارد.

 metal-mesh-manufacturing

موارد مورد نیاز برای طراحی مش فلزی

ویژگی‌های مهم توری، از جمله چشمه، اندازه بازشو و تعداد شبکه، معمولاً بسته به کاربرد تعیین می‌شود. در برخی کاربردها، توری فلزی با اندازه چشمه تعیین می‌شود و در برخی دیگر اندازه باز شو توری مد نظر است.

تفاوت بین نوع ساخت توری( بافت یا جوشی) بیشترین تأثیر روی مقاومت و ماندگاری توری فلزی دارد. محیط کار (دما، رطوبت، خشک یا تر، حرارت و...)، در انتخاب فلز یا آلیاژ فلزی موثر است.

مواردی که در انتخاب مش فلزی (یا پارچه سیمی) باید در نظر گرفت:

دمای محیط کاربری

در محیط های با دمای بالا، درک محدودیت های دما بسیار حیاتی است. با توجه به اینکه هر فلز قابل انعطاف یا آلیاژی می تواند برای ساخت مش استفاده شود، باید بهترین آن را برای کاربرد خاص خود انتخاب کنید. در ادامه برخی از بالاترین دماهای کاری آورده شده است: استیل 304 (1500 درجه فارنهایت یا 815.5 درجه سانتیگراد) ؛  نیکل (2700 درجه فارنهایت یا 1482 درجه سانتیگراد)؛

اثرات خوردگی

اگرچه بیشتر پارچه های سیمی به خوردگی مستعد هستند، اما برخی مواد از جمله تیتانیوم و آلیاژ هایی مانند اینکونل و نیکروم، شرایط خوردگی بیشتری را تحمل می کنند.توری گالوانیزه بیشترین تحمل در خوردگی را دارد.راجع به توری گالوانیزه بیشتر بدانید..

اصطکاک -چسبناکی

چسبناکی در تصفیه فاضلاب، کار با روغن و فیلترینگ پتروشیمیایی امری حیاتی است. فیلترها می توانند مایعات نازک تر و کم چگال تر را با سرعت بیشتری مدیریت کنند. برای دستیابی به بهترین نتایج، باید نوع و اندازه توری فلزی مورد نیاز برای پردازش مواد بسیار چسبناک را در نظر بگیرید.

اندازه ذرات

اندازه ی ذرات یا دانه هایی که میخواهیم انها را غربال کنیم هم یک عامل مهم برای تعیین اندازه ی چشمه های توری فلزی است.اندازه ی چشمه ,بازشو و قطر مفتول مورد استفاده در توری فلزی با استفاده از اندازه ی دانه ها و ذرات تعیین میشود .

اگر اولین بار است که مخواهید از توری فلزی برای کار غربالگری یا فیلتراسیون خود استفاده کنید, پیشنهاد میشود یک توری فلزی به منظورمیزان تست غربالگری در سطح ازمایشگاهی خریداری کنید و در صورت رسیدن به میزان دلخواه غربال همان توری با همان مشخصات را برای دستگاه های خود خریداری کنید.

انواع آلاینده

آلاینده های خاص در جنس مفتول استفاده شده، قطر سیم، چگالی توری فلزی ، دوام، اندازه بازشوو نوع بافت تاثیر میگذارد.

گرانروی خاص

بسته به هدف، پارامترهای توری فلزی باید مرتباً تنظیم شوند. سبدها و الک های مش برای فرآیندهای تولیدی متعدد برای اندازه گیری و آزمایش وزن مخصوص یک ماده فیلتر شده استفاده می شود. این اقلام، که اغلب از برنج یا استیل ساخته می شوند، باید مطابق با الزامات آزمایش گرانش خاص شما سفارش داده شوند..