صفحه اصلی / وبلاگ / معرفی انواع توری فلزی + مواد سازنده توری فلزی

معرفی انواع توری فلزی + مواد سازنده توری فلزی

توری-مش-فلزی

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

« انواع توری فلزی»

«توری لوزی (اکسپندد مش)»

«توری فلزی بافته شده»

«توری فلزی جوشی»

«توری گالوانیزه»

«توری استیل»

«انواع مواد مورد استفاده برای ساخت توری فلزی»

 توری فلزی چیست و چگونه ساخته می شود؟

عبارت «مش فلزی» به ساختارهای دو یا سه بعدی ساخته شده از دو یا چند سیم فلزی که با روش‌های مختلف به یکدیگر متصل شده‌اند، اشاره دارد. محصولات توری فلزی در بسیاری از محیط‌ها برای حمل، نمایش، نگهبانی و ... استفاده می‌شوند. به همین دلیل، مش فلزی قطعه ای ضروری در صنعت و زندگی روزمره است.

مواد استفاده شده برای ساخت توری فلزی شامل فولاد ضد زنگ، فولاد گالوانیزه، فولاد ساده، آلومینیوم، مس، برنز، برنج و سایر فلزات ویژه می‌شود. سیم‌هایی با ضخامت‌های مختلف با هم تنیده، بافته یا به هم متصل می‌شوند تا سطرها و ستون‌های موازی و متقاطعی با اندازه‌های متناسب با هم تشکیل شود.

فرایند ساخت مش فلزی (گاهی به عنوان پارچه سیم، پارچه فلزی نیز نامیده می‌شود) شامل بافتن سیم در دستگاه‌های بافتنی تجاری با باقی‌گذاشتن فضاهای مربع یا مستطیل بین سیم‌ها است. گاهی از جوش الکتریکی برای اتصال سیم‌های موازی طولی در نقاط تلاقی استفاده می‌شود تا شبکه فلزی جوشی یا پارچه جوشی ساخته شود.

 

معرفی انواع توری فلزی

توری لوزی (اکسپندد مش)

توری لوزی با قرار دادن ورق های فلزی در دستگاه منبسط کننده ساخته می شود که الگوی مش را در ورق ها برش می دهد و الگو را پخش یا منبسط می کند. کانتور یکنواخت سوراخ ها یک توری قوی، محکم و یکنواخت ایجاد می کند. این فرآیند یک مش سنگین و بادوام تولید می کند.

اشکال مختلف توری لوزی به راحتی جوش داده می شوند و طول عمر زیادی دارند. بر خلاف فلزات سوراخ شده، مش منبسط شده اجازه جریان هوای بیشتری را می دهد، که آن را برای پروژه هایی که نیاز به تنظیم حرارتی دارند ایده آل می کند. همچنین به دلیل کم هزینه بودن، وزن سبک و مقدار کمی ضایعات تولید شده در حین تولید، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

 توری-لوزی-اکسپندد

توری فلزی بافته شده

نظمی از سیم های متقاطع در توری فلزی بافته شده شباهت زیادی با بافت یک پارچه دارد. به طور معمول، با بافتن سیم ها به صورت زیر و رو، یک ورق محکم ساخته می شود. توری فلزی بافته شده به عنوان پارچه سیمی بافت ساده یز شناخته می شود. در کاربرد هایی که نیاز به یک ورق انعطاف پذیرتر دارند، می توان  از «بافت تویل» استفاده کرد.

این بافت شامل بافتن سیم بر روی دو سیم موازی، سپس زیر جفت سیم های موازی بعدی و... می باشد. در عوض، آنها وارد یک دستگاه شبیه به یک بافنده می شوند که یک سیم را به صورت راست در الگویی که کاربر انتخاب کرده است بافت می کند. بعد از خم کردن سیم ها به سمت دیگر، سیم راست بعدی از روی الگو عبور می کند. پس از اینکه دستگاه این روند را تکرار کرد و ابعاد مورد نظر به دست آمد، برگه توری فلزی بافته شده به اندازه مورد نیاز برش داده می شود.

 دستگاه-مش-بافی

 

توری فلزی جوشی

جوش دادن مش فلزی با استفاده از تجهیزات جوشکاری دقیق و نیمه اتوماتیک ایجاد می شود. این دستگاه دارای محفظه‌ای است که می‌تواند جوش‌ها را در تقاطع‌های پیش‌بینی‌شده تامین کند، که در مورد مش، نقاطی هستند که سیم‌های فولادی به‌صورت افقی و عمودی تراز شده‌اند.

 یک ردیف از سیم جوش موازی فولاد ضد زنگ به دستگاه وارد می شود و به دنبال آن مجموعه دیگری از سیم های موازی عمود بر سیم اول قرار می گیرد. سپس دستگاه محل اتصال 90 درجه دو سیم را به هم جوش می دهد.

 از مقاومت الکتریکی برای تولید گرمای کافی برای تشکیل جوش استفاده می شود. پس از اتمام جوشکاری، طول دیگری از سیم های موازی به دستگاه وارد می شود تا جوشکاری ادامه یابد. پس از ایجاد طول مورد نظر شبکه جوش داده شده، عملیات متوقف می شود و مش به ابعاد مورد نیاز بریده می شود.

 موقعیت مکانیکی - سیم های بریده شده در سطح سیم های تغذیه شده از قرقره ها قرار می گیرند. سیم ها در هنگام جوشکاری مشبک در زاویه قائم و عمود بر یکدیگر قرار دارند. هنگامی که سیم ها در موقعیت خود قرار گرفتند، تکنیک جوشکاری برنامه ریزی شده شروع می شود و یک جوش یکنواخت را در هر مقطع انجام می دهد.

 مراحل پایانی - پس از جوشکاری، مش به دست آمده را می توان رول کرد یا به ورق های اندازه مناسب برش داد که اگر آن ها را به صورت ردیفی روی هم قرار دهیم ,پنل هایی از مش جوشی خواهیم داشت. توری جوش داده شده سنگین‌تر، قوی‌تر و قوی‌تر از شبکه‌های سیمی بافته شده است اما فقط می‌تواند با مفتول های قطور تولید شود که بتواند فرآیند جوشکاری را تحمل کند.

استفاده از مفتول های قطور باعث می شود چشمه های درشت تری نسبت به توری های بافته شده داشته باشیم.

 دستگاه-مش-بافی

 

توری گالوانیزه

سیم فولادی خام یا کربنی که برای ایجاد مش سیم گالوانیزه استفاده می شود در طول فرآیند گالوانیزه با روی پوشانده می شود. لایه روی به عنوان یک محافظ برای جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی روی توری فلزی عمل می کند. سیم گالوانیزه یا مفتول فولادی ساده که بافته شده یا جوش داده شده و سپس گالوانیزه شده است می توان برای ایجاد مش سیم گالوانیزه استفاده کرد.

توری گالوانیزه یک توری سیمی با کیفیت بالاست اما هزینه بیشتری نسبت به انواع  دیگر توری دارد. مش گالوانیزه برای حفاظ پنجره، پانل های پرکننده، حصار گلخانه، حصار کشاورزی و باغبانی، حصار ساختمانی و ساختمانی و حصار امنیتی مناسب است. به دلیل برخی ویژگی های آن یکی از انواع مش سیمی است که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.درباره ی توری گالوانیزه بیشتر بدانید.

 توری-گالوانیزه

 

 توری استیل

توری استیل عملکرد و محافظت عالی را ارائه می دهد و تمام مزایای استیل را دارد. توری فلزی اغلب از فولاد ساخته می شود. با این حال، فولاد زمانی که در معرض هوا قرار می گیرد به سرعت زنگ می زند. با افزودن کروم، استیل که از همان اجزای فولاد ساخته شده است، در برابر زنگ زدگی مقاوم است و در برابر اکسیداسیون محافظت می شود. استیل به دلیل قابلیت اطمینان، استحکام و طول عمر در تولید مش مشهور است. هر کاربرد در فضای باز به دلیل مقاومت در برابر زنگ زدگی می تواند از استیل استفاده کند. به علاوه دوام و استحکام آن را به پرمصرف ترین نوع توری فلزی  تبدیل کرده است. استیل را می توان مانند همه انواع مش, بافت یا جوش داد. نمرات استیل مورد استفاده برای ساخت مش سیم شامل 304، 316، و 316L.

برای کاربردهای دریایی، یک آلیاژ برتر به نام استیل 316 استفاده می شود. وایر با این جنس در قطرهای ریز، متوسط ​​یا درشت موجود است، مقاومت در برابر خوردگی بالایی دارد و اسیدها، آب نمک یا آب دریا بر آن تأثیر نمی‌گذارند. اگرچه استیل گرید 304 نسبت به گرید 316 کارایی و هزینه کمتری دارد، اما به اندازه درجه 316 در برابر خوردگی مقاوم نیست.درباره ی توری استیل بیشتر بدانید.

 توری-استیل

انواع مواد مورد استفاده برای ساخت توری فلزی

مفتول، سیم یا وایر جزء اصلی توری فلزی است و از فلزات مختلف آهنی و غیرآهنی تولید می شود. سیم مورد استفاده برای ساخت مش در انواع ضخامت ها موجود است. نوع توری و کاربرد آن علاوه برقطر مفتول به فلزاتی که برای شکل دادن به آن استفاده می شود نیز بستگی دارد.علاوه بر سیم های استوانه ای شکل، سیم های مستطیلی، مربعی و شش ضلعی نیز برای تولید مش سیم استفاده می شود.

فولاد

فولاد آلیاژی از آهن و کربن است.فولاد و چدن دارای انواع کیفیت های ویژه هستند که از برهمکنش آلوتروپ های آهن با عنصر اصلی آلیاژ کربن ناشی می شود. درجه ای که ممکن است یک ماده بدون شکستگی کشیده یا فشرده شود به عنوان کشش (یا شکل پذیری) شناخته می شود. بین استحکام کششی و تسلیم قرار دارد و به عنوان درصدی از طول مورد ارزیابی قرار می گیرد (یعنی چند درصد مواد قبل از شکستن خم می شوند). این خاصیت فولاد باعث می شود که از آن برای ساخت مش فلزی استفاده شود.

سیم مسی

توری مسی دارای رسانایی حرارتی و الکتریکی استثنایی بوده و انعطاف پذیر و قابل خم شدن است. در نتیجه، اغلب در کاربردهای الکتریکی و قفس های فارادی به عنوان صفحه نمایش در برابر تداخل فرکانس رادیویی استفاده می شود. مشابه آنچه که آلومینیوم به ندرت به شکل خالص آن استفاده می شود، مس معمولاً برای بهبود و افزایش کیفیت ذاتی آن آلیاژ می شود.

هنگامی که مس در معرض نمک، رطوبت و نور خورشید قرار می گیرد، رنگ آن از قرمز سالمون به خاکستری مایل به قهوه ای تا سبز آبی یا خاکستری سبز در انتها تغییر می کند. مش سیم مسی با پوشش ها و مواد شیمیایی پوشانده شده است که برای جلوگیری از تغییر رنگ فرآیند اکسیداسیون را تسریع یا کند می کند.

توری-مسوار 

برنز

برنز 90 درصد مس و 10 درصد روی آلیاژ مس است. چندین ویژگی با مس مشترک است، از جمله چکش خواری، شکل پذیری . برنز علاوه بر اینکه نسبت به مس سخت‌تر و انعطاف‌پذیرتر است، مقاومت در برابر خوردگی قوی‌تری نسبت به برنج دارد. این درکاربرد های صنعتی برای فیلتر کردن و اهداف معماری استفاده می شود.

رایج‌ترین انواع سیم‌هایی که برای ایجاد شبکه‌های سیمی استفاده می‌شوند، آنهایی هستند که از آلیاژها و فلزات ذکر شده در بالا ساخته شده‌اند. علاوه بر این، تیتانیوم، هاستلوی، مونل 400، نیکروم، اینکونل و تنگستن برای ایجاد مش سیمی سفارشی استفاده می‌شوند. اساساً توری فلزی را می توان از هر فلز آهنی یا غیر آهنی که می تواند به شکل سیم در بیاید, ساخت.

 توری-برنزی

آلومینیوم

آلومینیوم ارزان، سبک وزن، چکش خوار، انعطاف پذیر و مقاوم در برابر خوردگی است. این فلز غیر آهنی اغلب مورد استفاده برای ساخت مش است. آلومینیوم درجه 1000 یا آلومینیوم خالص به ندرت برای ساخت مش سیم آلومینیومی استفاده می شود. برای افزایش استحکام آلومینیوم و افزایش برخی از ویژگی های دیگر آن، بیشتر آلومینیوم با فلزات دیگری مانند مس، منیزیم، روی یا سیلیکون در مقادیر معین آلیاژ می شود. از سه آلیاژ 1350، 5056 و 6061 بیشتر برای ساخت توری آلومینیومی استفاده می شود

 توری-آلومینیومی

برنج

برنج یک آلیاژ مس و روی است. در تولید توری فلزی، فلزی نرم و چکش خوار است که به برنج زرد ۲۷۰ یا برنج بلند ۲۶۰ معروف است. 270 برنج زرد 65 درصد مس و 35 درصد روی است، در حالی که ترکیب شیمیایی 260 برنج بالا 70 درصد مس و 30 درصد روی است. توری برنجی دارای استحکام کششی عالی، مقاومت سایشی عالی است و به دلیل داشتن روی بیشتر، سفت می شود. مش سیم برنجی درجه صنعتی به دلیل رنگ زرد آن یک عنصر هنری تزئینی رایج در پروژه های معماری است.

  توری-برنجی