صفحه اصلی / وبلاگ / معرفی انواع الگوهای بافت توری فلزی

معرفی انواع الگوهای بافت توری فلزی

انواع-بافت-توری-فلزی

در پست های قبلی سایت مطالبی را در مورد توری فلزی، انواع آن و همچنین مواد سازنده آنها منتشر کردیم. در این نوشته از بلاگ طوس مش قصد داریم شما را با انواع مدل های بافت در توری های فلزی آشنا کنیم.

بافت تویل

الگوی بافت جناغی برای بافتن مفتول های سنگین تر و با قطر بزرگتر مناسب است. سیم های تار روی و زیر دو سیم پود برای ایجاد الگو بافته می شوند یا برعکس. سیم تار در تقاطع ها معکوس می شود تا یک شبکه سیمی بسیار سفت، محکم و پایدار تولید کند.

بافت جناغی

مش سیم با بافت جناغی ممکن است ذرات ریز را فیلتر کرده و بارهای بیشتری را تحمل کند. این یک بخش اساسی از فرآیند تولید فیلترها، صافی های مواد غذایی، مواد شیمیایی، سپرها و پشه بندها است. به دلیل مقاومت در برابر اسیدها و سایش، از استیل 304 و 316 در عملیات فیلتراسیون استفاده می شود

مش سیم چین دار: از دستگاه توری چین دار برای بافتن توری سیمی چین دار با بافت مربع یا مستطیل استفاده می شود. فشرده کردن سیم برای پیچیدن سیم تار روی سیم پود و بالعکس یکی از مراحلی است که برای ایجاد مش سیم چین دار استفاده می شود. سیم ها در طول فرآیند چین خوردگی خم می شوند و باعث می شوند که آنها به دور یکدیگر بپیچند

مش سیمی بدون چین و چروک:مفتول بدون چین یک شبکه سیمی ساده است که از بافت مستقیم و زیر بافت سیم های پود و تار ساخته می شود. مورد تمام شده دارای یک سطح ثابت، صاف و ظاهری ساده است. به طور سنتی، سیم ساده یا سیمی که چین دار نشده باشد، تعداد مش بیشتری دارد. پرکاربردترین نوع مش سیمی، بافت ساده است. الگوی بافت ساده در شبکه های سیمی با امواج 3×3 یا کوچکتر استفاده می شود. اغلب برای اهداف غربالگری و درب پنجره استفاده می شود

بافت رویه تخت (بافت آلمانی)

بافت رویه مسطح با استفاده از سیم‌های پود چین‌دار و سیم‌های تار بدون چین‌دار، یک شبکه سیمی محکم و قفل‌کننده با سطح صاف ایجاد می‌کند. از آنجایی که هیچ سیمی برای پوشیدن از بالای مش بیرون نمی زند، عمر سایشی بالایی دارد. به دلیل مقاومت در برابر جریان کم، شبکه سیمی بافته شده روی سطح صاف برای کاربردهای معماری و سازه ای که نیاز به سطح صاف دارند ترجیح داده می شود. به عنوان مثال، صفحه های ارتعاشی یک کاربرد معمولی برای بافت های رویه تخت هستند.

توری بافت هلندی

در مقایسه با بافت توری ساده، بافت هلندی منحصر به فرد است. سیم های پود توری بافت هلندی با قطر سیم های تار متفاوت هستند که برای ایجاد استحکام کششی بیشتر درشت تر هستند. برای بهبود کارایی فیلتر، سیم‌های پود ظریف‌تر هستند و قطر کمتری دارند.

مش سیم هلندی به دلیل استحکام بالاتر و دهانه های کوچکتر به عنوان ماده فیلتر کننده ترجیح داده می شود.  هر دو روش بافندگی ساده و تویل هلندی دارای خواص منحصر به فردی برای برآوردن نیازهای کاربردهای مختلف هستند.

مش با بافت ساده هلندی ,بافت سیمی ساده را با تکنیک بافت هلندی ترکیب می کند. سیم پود با استفاده از دو سیم با قطر متفاوت روی و زیر سیم تار درشت حرکت می کند، در حالی که عکس این موضوع برای سیم تار صادق است. مزایای کلیدی آن پایداری مکانیکی، سوراخ‌های سیم کوچک‌تر و استحکام کششی فوق‌العاده بالای مش سیم بافته هلندی است.

مش با الگوی بافت تویل هلندی، الگوی بافت پارچه ای استاندارد را با الگوی بافت هلندی ترکیب می کند. مفتول تار با عبور متناوب از روی و زیر دو سیم تار شبکه نازکی را در جهت سیم تار تشکیل می دهد، در حالی که مفتول های تار شبکه درشت تری در همان بافت ایجاد می کنند. با توجه به توانایی آن در تحمل بارهای بزرگتر برای مقاصد فیلتر کردن و دیافراگم های ظریف تر نسبت به بافت تویل معمولی، بافت هلندی ترجیح داده می شود.

توری بافته شده هلندی به صورت معکوس با توری سیمی بافته شده هلندی به شکل ساده یکسان است. با این حال، با تغییر سیم های تار و پود، دو بافت در نحوه بافته شدن پود و تار متفاوت هستند. سیم‌های تار استحکام بیشتری دارند زیرا با سیم‌های پود سنگین‌تر بافته می‌شوند و نزدیک به هم قرار می‌گیرند. کاربردهایی که به مش سیم با ویژگی‌های صوتی، استحکام مکانیکی و فیلتراسیون توانی نیاز دارند، از بافت هلندی معکوس استفاده می‌کنند.

مطالب پیشنهادی