صفحه اصلی / وبلاگ / توری اکسپندد و ورق پانچ - مقایسه ی آنها از نظر قیمت و مزایا

توری اکسپندد و ورق پانچ - مقایسه ی آنها از نظر قیمت و مزایا

مقایسه-توری-اکسپندد-ورق-پانچ

معماران و پیمانکاران ساختمان اغلب هنگام انتخاب مصالح مناسب برای یک کار با تصمیمات چالش برانگیز زیادی مواجه می شوند. انواع مختلف فلزات، مواد و روش های ساخت به شدت بر عملکرد یک سازه یا تأسیسات تأثیر می گذارد و ورق فلزی سازه ای نیز از این قاعده مستثنی نیست. در حالی که ورق پانچ و توری اکسپدد (توری لوزی) مشابه هستند و برخی کاربردهای همپوشانی دارند،اما قابلیت های آنها بسیار متفاوت است. فلزات سوراخ شده و منبسط شده نه تنها بر اساس صنایع کاربردشان، بلکه با روش های ساخت و هزینه آنها نیز از هم تفکیک می شوند.

ورق پانچ استاندارد صنعتی برای کاربردهای معماری مانند نمای ساختمان، نرده ها و پارتیشن ها بیشتر استفاده میشود. از آنجایی که فلزات سوراخ دار پانچ و برش می شوند، قالب ها را می توان برای برش اشکال طرح دار به ورق فلز برای اهداف مختلف، هم تزئینی و هم کاربردی، طراحی کرد. شکل سوراخ‌های فلزی می‌تواند هدف خاصی را داشته باشد, محدود کردن امواج مایکروویو، امواج صوتی یا نور . در تمامی این صنایع از ورق پانچ استفاده می شود. دفعه بعد که مقداری غذای مانده از  وعده ی قبل را گرم کردید، نگاهی به درب مایکروویو خود بیندازید. آن فیلتر را در شیشه می بینید؟ این یک تکه ورق پانچ است که مانع عبور امواج مایکروویو از در میشود.

کاربرد-توری-اکسپندد توری-اکسپندد کاربرد-توری-اکسپندد

 

عایق صدا و تقویت صوتی یکی دیگر از کاربردهای مهم ورق پانچ است که می‌تواند صدا را در سازه‌هایی که بیش از حد بزرگ هستند برای عایق صدا با پانل‌های آکوستیک فوم خفه کند، مسدود یا کاهش دهد. چراغ‌های تئاتر و چراغ‌های آزمایشگاهی اغلب فیلتر شده و با فلز سوراخ‌دار پخش می‌شوند و ساختمان‌های اداری بزرگ یا سازه‌های شرکتی می‌توانند از ویژگی‌های تزئینی و خفه‌کننده صدا در پانل‌های دیوار سوراخ‌دار داخلی بهره ببرند.

جدا از کاربردهای معماری، ورق پانچ در لوله های ازمایشگاهی به عنوان فیلتر کاربرد دارد .از ورق پانچ اغلب در پردازش درون خطی برای فیلتر کردن چشم ماهی یا سایر آگلومراها در طی فرآوری دارویی، شیمیایی یا غذایی استفاده می شوند.

توری های لوزی (توری اکسپندد)، در حالی که قادر به براورده کردن بسیاری از این کاربرد ها (به جز عایق صدا) است،در زمینه های مختلف کاملاً عالی عمل می کند. آج پله ها، راهروها و توری کف به طور معمول در تاسیسات صنعتی، سایت های ساختمانی و حتی بسیاری از ساختمان های تجاری از توری لوزی صنعتی ساخته شده اند.

توری های لوزی قابلیت مقاومت سازه‌ای بسیار بیشتری نسبت به ورق های پانچ دارند. برخلاف ورق های پانچ، توری های اکسپندد شکاف و کشیده می‌شوند و الگویی از ساختارهای سه‌بعدی ایجاد می‌کنند، اگرچه توری لوزی نیز ممکن است به صورت یک ورق دو بعدی بغلتد. این فرآیند شکاف و کشش توری اکسپندد را از نظر هزینه و زمان ساخت از فلزات سوراخ دار جدا می کند. از آنجایی که اکسپندد ها شکاف دارند و کشیده می شوند، عملاً هیچ مواد زائدی وجود ندارد و به طور قابل توجهی هزینه های ساخت را کاهش می دهد. همچنین این یک فرآیند نسبتاً سریع است و سفارشات پله های فلزی منبسط شده را سریع و مقرون به صرفه می کند.

 

مقایسه-توری-لوزی-و-ورق-پانچ